Tədqiqatda Prezident İlham Əliyevin rəqəmsal arxitektura strategiyasında kadr hazırlığının əhəmiyyəti araşdırılır. İşdə xarici dil biliklərinin rəqəmsal savadlılıqla vəhdəti və bu prosesdə müəllim heyətinin strateji rolu təhlil edilir. Əsas nəticə olaraq, kadr potensialının innovativ inkişafın təməl daşı olduğu vurğulanır.
Açar sözlər:Kadr hazırlığı, rəqəmsal arxitektura, İlham Əliyev, xarici dil, innovasiya.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 12 fevral 2026-cı il tarixli müşavirədə bəyan etdiyi “Kadr hazırlığı əsas vəzifələrdən biridir” tezisi, ölkəmizin yeni rəqəmsal arxitekturasının və gələcək inkişaf strategiyasının təməl prinsipini təşkil edir. Müasir dövrdə rəqəmsallaşma təkcə texniki infrastrukturun qurulması deyil, həm də bu sistemi idarə edəcək intellektual potensialın – insan kapitalının formalaşdırılmasıdır. Dövlət başçısının bu tapşırığı təhsil sisteminin rəqəmsal çağırışlara uyğunlaşdırılması və qlobal rəqabətə davamlı mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün bir yol xəritəsi rolunu oynayır. Bu çərçivədə kadr hazırlığı məsələsi artıq sadəcə bir təhsil hədəfi deyil, Azərbaycanın texnoloji suverenliyinin və iqtisadi müstəqilliyinin ən mühüm təminatçısı kimi çıxış edir.
Kadr hazırlığı prosesinin ən mühüm həlqələrindən biri məhz xarici dil bilikləri ilə rəqəmsal bacarıqların vəhdətidir. Müasir rəqəmsal arxitekturanın, süni intellekt platformalarının və qlobal data mərkəzlərinin əsas ünsiyyət dili ingilis dili olduğu üçün, bu sahədə çalışan kadrların dil hazırlığı strateji əhəmiyyət kəsb edir. Xarici dil müəllimləri və bu sahənin mütəxəssisləri rəqəmsal dünyadakı informasiya axınını dərk edən və tələbələrə ötürən əsas körpü rolunu oynayırlar. Yüksək ixtisaslı kadr, qlobal elmi mənbələrə birbaşa çıxış əldə edərək ölkəmizdə innovativ mühitin yaradılmasına töhfə verməlidir. Bu baxımdan, təhsil müəssisələrində xarici dil tədrisinin rəqəmsal metodlarla sintezi, tələbələrin həm dil, həm də texnoloji çevikliyini artıraraq onları beynəlxalq əmək bazarında rəqabətədavamlı kadrlar kimi formalaşdırır.
Yekun olaraq vurğulamaq lazımdır ki, cənab Prezidentin kadr hazırlığını əsas vəzifə kimi müəyyən etməsi, Azərbaycanın intellektual cəmiyyət quruculuğu hədəfinə sadiqliyini göstərir. Biz gənc mütəxəssislər, xüsusilə xarici dil müəllimliyi fakültəsinin tələbələri olaraq dərk edirik ki, rəqəmsal arxitekturanın uğuru bizim peşəkar hazırlıq səviyyəmizdən asılıdır. Dil baryerlərini aşan, müasir proqram təminatları ilə işləməyi bacaran və innovasiyalara açıq olan kadrlar yetişdirmək ölkəmizin gələcək onilliklərdəki tərəqqisini sığortalayacaqdır. Bu strateji vəzifənin icrası hər birimizdən yüksək məsuliyyət və davamlı özünüinkişaf tələb edir.