Azərbaycan Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazırdır: Strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi
Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər son illərdə sürətlə inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmişdir. Qarşılıqlı rəsmi səfərlər, imzalanan əməkdaşlıq sənədləri və beynəlxalq platformalarda göstərilən dəstək iki ölkə arasında siyasi etimadı möhkəmləndirmişdir. Bu möhkəm siyasi baza isə iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi üçün əlverişli şərait yaratmışdır.
Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkələrdən biridir. Xəzər hövzəsinin zəngin enerji ehtiyatları və həyata keçirilən beynəlxalq layihələr ölkənin strateji əhəmiyyətini artırır. Serbiya enerji resurslarının şaxələndirilməsində maraqlıdır və Azərbaycan qazı bu baxımdan alternativ mənbə kimi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Enerji sahəsində əməkdaşlıq yalnız qaz ixracı ilə məhdudlaşmır. Bərpa olunan enerji – günəş və külək elektrik stansiyalarının tikintisi, enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsi və yeni texnologiyaların tətbiqi də potensial investisiya istiqamətlərindəndir. Azərbaycan şirkətlərinin Serbiyanın enerji bazarında fəallaşması hər iki ölkənin uzunmüddətli maraqlarına xidmət edir.
Serbiya coğrafi baxımdan Balkan regionunun mərkəzində yerləşir və Avropa bazarlarına çıxış üçün əlverişli tranzit qovşağı hesab olunur. Azərbaycan isə Şərqlə Qərb arasında mühüm nəqliyyat dəhlizlərinin iştirakçısıdır. Bu baxımdan iki ölkə arasında logistika və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq qarşılıqlı fayda vəd edir.
Dəmir yollarının yenilənməsi, avtomobil magistrallarının tikintisi, yük daşımalarının optimallaşdırılması və logistika mərkəzlərinin yaradılması Azərbaycan sərmayəsi üçün perspektivli sahələrdir. Bu layihələr regional ticarətin genişlənməsinə və iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşməsinə səbəb ola bilər.
Serbiyanın sənaye parkları və aqrar sektoru xarici investorlar üçün cəlbedici imkanlar təqdim edir. Azərbaycan investorları kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı, qida sənayesi, tekstil və tikinti materialları istehsalı sahələrində birgə müəssisələr yarada bilərlər. Bu əməkdaşlıq həm yeni iş yerlərinin açılmasına, həm də ixrac imkanlarının genişlənməsinə töhfə verə bilər.
Turizm sahəsində də əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər mövcuddur. Hər iki ölkənin zəngin mədəni irsi və təbii gözəllikləri qarşılıqlı turist axınının artmasına şərait yaradır. Birgə turizm layihələri və investisiyalar bu sektoru daha da inkişaf etdirə bilər.
Serbiya son illərdə xarici investisiyaların cəlbi üçün hüquqi və iqtisadi islahatlar həyata keçirmişdir. Vergi güzəştləri, sənaye zonaları və dövlət dəstəyi mexanizmləri Azərbaycan şirkətləri üçün əlverişli mühit yaradır. Eyni zamanda, Azərbaycanın beynəlxalq investisiya təcrübəsi və maliyyə imkanları Serbiyanın iqtisadi inkişafına mühüm töhfə verə bilər.
Azərbaycanın Serbiyaya böyük həcmdə sərmayə qoymağa hazır olması yalnız iqtisadi deyil, həm də geosiyasi baxımdan əhəmiyyətlidir. Bu əməkdaşlıq Balkan regionunda sabitliyin və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə xidmət edir. İki ölkə beynəlxalq hüquqa və ərazi bütövlüyü prinsipinə qarşılıqlı hörmət nümayiş etdirərək siyasi sahədə də bir-birinə dəstək verir.
Azərbaycanın Serbiyaya investisiya yatırmaq niyyəti iki ölkə arasında münasibətlərin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçdiyini göstərir. Enerji, nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı və turizm sahələrində reallaşdırılacaq layihələr həm iqtisadi inkişafı sürətləndirə, həm də regional əməkdaşlığı gücləndirə bilər. Bu strateji tərəfdaşlıq uzunmüddətli perspektivdə hər iki dövlət üçün qarşılıqlı fayda və sabit inkişaf vəd edir.