Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi Serbiya ilə bu sahədə tərəfdaşlığı dərinləşdirmək niyyətindədir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına səfəri iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu səfər çərçivəsində dövlət başçısının verdiyi bəyanat isə təkcə ikitərəfli əlaqələrin deyil, eyni zamanda regional və beynəlxalq əməkdaşlığın gələcək perspektivlərini də aydın şəkildə ortaya qoydu.
İlham Əliyev çıxışında Azərbaycan ilə Serbiya arasında mövcud olan səmimi siyasi dialoqu xüsusi vurğulayaraq bildirdi ki, ölkələrimiz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində daim bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir. Bu prinsipial mövqe qarşılıqlı hörmətə və beynəlxalq hüquqa əsaslanan münasibətlərin bariz nümunəsidir. Azərbaycan və Serbiya müxtəlif platformalarda, o cümlədən BMT çərçivəsində bir-birinə dəstək göstərərək etibarlı tərəfdaş olduqlarını sübut ediblər.
Səfər zamanı iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri də əsas müzakirə mövzularından biri oldu. Enerji, nəqliyyat, infrastruktur və sərmayə qoyuluşu sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri diqqət mərkəzində saxlanıldı. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi Serbiya ilə bu sahədə tərəfdaşlığı dərinləşdirmək niyyətini ifadə etdi. Xüsusilə enerji resurslarının şaxələndirilməsi və yeni layihələrin icrası iki ölkə arasında əlaqələri daha da gücləndirə bilər.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında vurğuladı ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri yalnız siyasi və iqtisadi sahələrlə məhdudlaşmır. Humanitar və mədəni əlaqələr də sürətlə inkişaf edir. Xalqlar arasında dostluq münasibətləri, qarşılıqlı səfərlər və ortaq layihələr iki ölkəni bir-birinə daha da yaxınlaşdırır. Bu isə münasibətlərin uzunmüddətli və davamlı xarakter daşıdığını göstərir.
Serbiya Respublikasına səfər Azərbaycanın balanslaşdırılmış və çoxtərəfli xarici siyasət kursunun növbəti təzahürü kimi qiymətləndirilə bilər. Dövlət başçısının bəyanatı bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan beynəlxalq arenada etibarlı tərəfdaş kimi çıxış edir, qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə sadiqdir.
Beləliklə, fevralın 15-də baş tutan bu səfər və səsləndirilən bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərində yeni mərhələnin başlanğıcı olmaqla yanaşı, regional əməkdaşlıq və sabitliyə də mühüm töhfə kimi dəyərləndirilə bilər.