Azərbaycan və Serbiya müxtəlif mədəniyyətlərə malik olsalar da, qarşılıqlı hörmət və tolerantlıq prinsipləri əsasında əməkdaşlıq edirlər
Prezident Cənab İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri Azərbaycan xarici siyasətinin çoxşaxəli və balanslaşdırılmış xarakterini bir daha nümayiş etdirdi. Səfər çərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər və mətbuata verilən bəyanat iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndiyini göstərdi. Prezidentin çıxışı həm siyasi, həm iqtisadi, həm də regional əməkdaşlıq baxımından mühüm mesajlarla zəngin idi. Bəyanatda vurğulanan əsas məqamlardan biri Azərbaycan ilə Serbiya arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasıdır. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, iki ölkə arasında qarşılıqlı hörmət və suverenliyə dəstək prinsipləri əməkdaşlığın əsasını təşkil edir. Bu münasibətlər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də özünü göstərir. Azərbaycan və Serbiya bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləyir, bu isə müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Prezident Cənab İlham Əliyev çıxışında bildirdi ki, ölkələr arasında siyasi təmasların intensivləşməsi, qarşılıqlı səfərlərin artması və imzalanan sənədlər münasibətləri yeni mərhələyə yüksəldir. Bu, strateji tərəfdaşlığın yalnız formal xarakter daşımadığını, real əməkdaşlıq mexanizmləri ilə dəstəkləndiyini göstərir. Bəyanatda iqtisadi əlaqələrin inkişafı xüsusi yer tutdu. Azərbaycan son illərdə Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır. Prezident qeyd etdi ki, Azərbaycanın təbii qaz ixracı coğrafiyası genişlənir və Serbiya da bu əməkdaşlıqda maraqlı tərəfdir. Enerji sahəsində əməkdaşlıq təkcə iqtisadi deyil, həm də geosiyasi baxımdan əhəmiyyətlidir. Azərbaycanın həyata keçirdiyi böyük enerji layihələri Avropa bazarının şaxələndirilməsinə töhfə verir. Bu kontekstdə Serbiya ilə əməkdaşlıq Cənub-Şərqi Avropada enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilə bilər. Prezident Cənab İlham Əliyev vurğuladı ki, enerji sahəsində qurulan tərəfdaşlıq uzunmüddətli və qarşılıqlı faydaya əsaslanır. Bununla yanaşı, qeyri-neft sektorunda da əməkdaşlıq imkanlarının geniş olduğu bildirildi. Sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və investisiya sahələrində yeni layihələrin həyata keçirilməsi perspektivləri müzakirə edildi. Bu isə iqtisadi əlaqələrin şaxələndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Prezident Cənab İlham Əliyevin bəyanatında regional sabitlik və təhlükəsizlik məsələləri də diqqət mərkəzində idi. Azərbaycan Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar fonunda sülh və əməkdaşlıq təşəbbüslərini irəli sürür. Serbiya da Balkan regionunda sabitliyin qorunmasında maraqlı ölkədir. Bu baxımdan iki dövlət arasında təcrübə mübadiləsi və qarşılıqlı dəstək mühüm rol oynayır. Bəyanatda qeyd olundu ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət hər iki ölkənin xarici siyasətində əsas yer tutur. Dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və daxili işlərinə qarışmamaq prinsipləri Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin təməlini təşkil edir. Bu yanaşma qlobal çağırışlar fonunda xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Səfər zamanı humanitar sahədə əməkdaşlıq da vurğulandı. Təhsil, mədəniyyət və turizm istiqamətində qarşılıqlı maraq münasibətlərin dərinləşməsinə töhfə verir. Xalqlar arasında dostluq əlaqələrinin inkişafı siyasi və iqtisadi əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə zəmin yaradır. Azərbaycan və Serbiya müxtəlif mədəniyyətlərə malik olsalar da, qarşılıqlı hörmət və tolerantlıq prinsipləri əsasında əməkdaşlıq edirlər. Bu isə beynəlxalq münasibətlərdə etibarlı tərəfdaş obrazının formalaşmasına xidmət edir.